MUZEJNÍ VLAKOVÁ POŠTA

BRNO - ČESKÁ TŘEBOVÁ - PARDUBICE - KOLÍN - PRAHA HL.N.

27. - 28. KVĚTNA 

Fotogalerie

 

Jízdní řád 28. května

 
Stanice Příj.  Odj. kolej
Brno hl.n 07:00* 07:50  
Č. Třebová 09:11 10:40 8
Pardubice hl.n. 11:33  13:50 4
Kolín 14:40  15:54 107
Praha hl.n. 17:07 19:03** 11a
13a

* otevření vozu pro veřejnost

** odjezd Praha Malešice

Vlak Nex 91165

Loko 363.5 + Postw 90-40 354-7 + Postw 90-40 367-0.

 

Vlp. Brno - Praha 165

 
Společný projekt Muzea vlakové pošty, České pošty a Poštovního muzea si jízdou muzejní vlakové pošty připomene 165. výročí vlakové pošty Vídeň - Brno - Praha. 
 
 

Pro tuto mimořádnou akci budou použity 2 vozy řady Postw, které v roce 1985, vyrobili vagonáři ve Studénce. Bylo tehdy vyrobeno 200 vozů a bylo to naposledy, kdy se u nás poštovní vozy vyráběly. První, muzejní,  vůz je výjimečný především tím, že má jako jediný, z celého vozového parku České pošty, zcela zachováno vybavení, které ke své práci potřebovala posádka vlakové pošty. Druhý vůz byl po zrušení vlakových pošt v roce 1999 zrekonstruován pro potřeby moderní poštovní přepravy a je v současnosti spolu s dalšími využíván logistikou České pošty na trase Praha Malešice - Pardubice - Olomouc - Ostrava.

 
V historickém poštovním voze bude po celou dobu trvání akce a po celé trase umístěna předsunutá přepážka pošty Brno 2, kde budou přpážkové pracovnice příjmat listovní zásilky a orážet je příležitostním poštovním razítkem České pošty a kašetem k výstvě "Letadlová pošta".
 
 
 
 
HARMONOGRAM AKCE
 
  • Pátek 27. května, 14:00 - 19:00, Brno hl. n. (poštovní kolej u 1. nástupiště - za poštou Brno 2)

Den před odjezdem bude ve stanici Brno hl. n. ve voze otevřena příležitostná přepážka pošty Brno 2. Bude příjmat obyčejné i a doporučené zásilky pro přepravu muzejní vlakovou poštou.
 
  • Sobota 28. května, jídza Brno - Praha

Vozy budou v Brně zpřístupněny v 7:00. Během všech zastávek budou přístupné výstavy v obou vozech. Příležitostná přepážka České pošty bude ve voze ve všech stanicích příjmat zásilky.
 
V Pardubicích proběhne před odjezdem nakládka historických zásilek - přesně tak, jak v této stanici probíhala do roku 1999 desítky let. Bývalí zaměstnanci vlakových pošt pak tyto historické zásilky během jízdy do Kolína zpracují tak, jako to dělali v době své práce v ambulantních poštách
.

Instalované výstavy

Ve vozech budou instalovány tři výstavy.

1.

„Pošta na kolejích, 1850 – 2015“

Historie a současnost železniční poštovní přepravy, především vlakové pošty.
 
Stěny skladiště zdobí 13 infopanelů mapujících historii vlakové pošty, především na našem území. Od prvních vlakových pošt z roku 1850, přes legionářské vlakové pošty v Rusku, éru první Československé republiky a období nesvobody do roku 1989, až ke vzniku samostatné České pošty a ukončení provozu vlakových pošt. 
 
Ve střední části vozu (tzv. výpravna závěrů) je instalována výstava fotografií fotografa a bývalého pracovníka vlakových pošt Jiřího Vašků, který unikátně zachytil atmosféru života posdádek poštovních vozů na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.
 
Kancelář vozu je uvedena do autentického stavu "běžný pracovní den", který v návštěvnících vzbuzuje pocit, že posádka je v plném pracovním nasazení, ale jen si na chvíli odskočila. Vždy ale po ruce bude pamětník vlakové pošty, který rád své bývalé řemeslo předvede.

 

2.

„Letadlová pošta“

Před 70 lety v USA poprvé vyzkoušeli zpracovávat zásilky za letu letadla stejným způsobem, jako ve vlakové poště. První demonstrační let 25. září 1946 na trase Washington – Chicago – New York ukázal proveditelnost tohoto způsobu poštovní přepravy, ale v USA nebyl nkonec pro nákladnost uveden do pravidelného provozu. 

V legendárních letounech C-47 „Dakota“ byly o deset let později v roce 1956 tzv. letadlové pošty zavedeny v tehdejším Československu. Tento světově unikátní systém fungoval až do roku 1982, kdy se uzavřela kapitola nejdobrodružnější poštovní profese, která si vyžádala i oběti nejvyšší. Pro návštěvníky výstavy je připraveno turistické razítko s motivem letadlové pošty.

11 infopanelů bohatých na dobové fotgrafie a dokumenty provede návštěvníky historií vnitrostátní letecké přeravy.

 

3.

"Poštovní pytel - symbol poštovní přepravy"

Expozice historických poštovních pytlů od I. republiky po současnost.

Vyhledávání

Muzeum vlakové pošty © 2009 Všechna práva vyhrazena.