Muzejní vlaková pošta Pohořelice - Vranovice č.149

/album/muzejni-vlakova-posta-c-149/img-6636-jpg/
/album/muzejni-vlakova-posta-c-149/img-6650-jpg/
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Souprava s muzejní vlakovou poštou Pohořelice - Vranovice 149 (Foto: Michael Šmíd)

Na akci Pohořelické slavnosti byla v rámci přesunu muzejního vozu Postaa z Pohořelic do Vranovic v neděli 16.6.2013 vedena miuzejní vlaková pošta. V ní byla pokud možno co nejvěrněji simulována běžná práce tříčlenné poštovní posádky.

A proč zrovna č.149? Protože simulovaná muzejní vlp ve skutečnosti na trase Pohořelice - Vranovice nikdy neexistovala, a ani nikdy neexistovala vlp. č.149. Tudíž se jedná o ryzí fikci. Číslo má ale skrytou symboliku - 149 let trvala éra vlakových pošt na území Československa.

Abych byl historicky úplně přesný. Na trati Vranovice - Pohořelice byla vedena od vzniku dráhy do cca roku 1919 kondukterská doprava poštovního závěru, tedy předchůdce pozdějších úhrnných přeprav. Nebyla to ale vlaková pošta jako taková, kde se za jízdy zásilky zpracovávaly, a nejspíš nebyla ani vedena ve vlastním poštovním voze.

Průběh jízdy

V předposledním voze se odehrává boj o čas s neúprosnými kilometry. Každodenní to realita běžné práce ve vlakové poště. Že je to jen jako, na to posádka v zápalu boje úplně zapomněla. Všechno bylo nachystáno tak, aby se práce v nejmenším de

tailu podobala realitě. Chvíli už to vypadalo, že všechen poštovní materiál nebude zpracován, ale i bez generálky vše klaplo. Nesrovnalosti, které se vyskytly, byly ryze poštovně provozní a stejné řešily i tehdejší skutečné posádky (například až za Přibicema se našel neotevřený pytel s nezpracovaným materiálem z Hodonína). Kouzlo nechtěného, ale také odrážející tehdejší drsnou realitu, se stalo v žst. Vranovice, kde nám netrpělivý posun neumožnil dokončit vykládku na peróně. Jak skutečné. V tomto byli mistři posunovači na hlavním v Brně.

Muzeum vlakové pošty © 2009 Všechna práva vyhrazena.