Novinky z muzea

 • 26.12.2016: Muzeum navázalo oficiální partnerství s Bahnpostmuseum v německém Losheim am See. Muzea se zavázala k výměně publikací a tiskovin, informací ze světa ambulantních pošta vzájemnou podporou v činnosti.
 • 14.5.2016: Muzeum má v k tomuto dni tři výstavy. Na hlavní výstavu "Pošta na kolejích, 1850 - 2015", navazuje výstava o historii naší vnitrostátní letecké poštovní přepravy. Výstava vznikla k příležitosti 60. let první letadlové pošty. Třetí výstava mapuje vývoj vzhledu poštovních pytlů během celé existence pošty v Československu od roku 1925 do současnosti.
 • 1.6.2015: V zasedací místnosti Poštovního muzea v lednu tohoto roku byly s přítomnými ředitely muzea a logistiky dohodnuty akce na letošní rok. První akcí byla Brněnská muzejní noc 17. května, kterou navštívilo 797 návštěvníků. Ne že by příprava na muzejní noc byla snadná, ale přeci jen to byla tak trochu generálka na to, co se teprve chystá. Hlavní akcí letošní sezóny je připomenutí 165. výročí první vlakové pošty u nás. 1. srpna 1850 vyjela z Vídně do Bohumína vlakové pošty č. 1 a č. 2. Její trasu na našem území bude kopírovat muzejní vlaková pošta Břeclav - Ostrava č. 165, které bude mít dostatečně dlouhé zastávky ve větších městech na trati. Návštěvníci si kromě výstavy mohou poslat zásilku z předsunuté přepážky pošty Břeclav 2, která bude po celou dobu trvání akce ve voze. Podrobnosti o akci naleznete na webu zde.

 • 4.5.2015: Výstava 1. května v Benešově u Prahy byla místem, kde byla naposledy představena původní varianta informační části expozice. Infopanely vznikaly víceméně živelně od roku 2011 a obsahovaly naní již zsataralé informace.  Nová vrze infoexpozice se skládá ze 12 panelů, které mají shodný design a byly vytvořeny dle doporučení odborné muzejnické literatury. Premiéra výstavy se uskuteční na brněnské muzejní noci 16. května 2015.
 • 20.3.2015: Systém Postcrossing zaznamenal mé aktivity a článek o Muzeu vlakové pošty umístil na blog svý ch stránek. Systém má více než 1/2 miliónu členů a funguje ve 215 zemích. Velký úspěch a motivace pro mou další práci. Článek zde 
 • 21. 9. 2014: V poštovní přepravě se objevoval i uzávěr (pytel) s výstražnou nálepkou, upozorňující na nebezpečný biologický materiál. Takový uzávěr obsahoval zásilku zpravidla s medicínskými vzorky, která byla opatřena stejnou nálepkou. Věrná replika takového uzávěru obohatí expozici Muzea vlakové pošty a bude poprvé k vidění v Sedlčanech 27.-.28.9.2014. S takovým uzávěrem jsem se naposledy setkal na letecké lince Praha Kbely - Ostrava č. 3737 někdy v roce 1998. Kapitána letadla, který s automatovou kávou v ruce sledoval nakládku svého poštovního letadla, tento pytel docela znepokojil a dožadoval se upřesnění obsahu. Uzávěr jsem mu tenkrát otevřel, ale když jsem nebyl ochoten otevřít obsah zásilky, tak chvíli protestoval, ale vzdal to a šel si dopít kafe jinam. Co oči nevidí.... Když jsem v roce 2003 absolvoval již ne u pošty kurz nakládaní s nebezpečným zbožím v letecké přepravě, tak dodatečně chápu kapitánovo znepokojení. A jak jsem i z mých následujících školení z leteckých předpisů pochopil, tak pošta ani přepravce si z dodržování předpisů o letecké nákladní přepravě příliš těžkou hlavu nedělali.
 • 18. 9. 2014 Expozice "Běžný den posádky vlakové pošty" má jen velmi málo chyb v autentičnosti. Nejvíce chyběly vojenské cenné zásilky posádkové správy. Byly jednotlivě evidovány jako cenné psaní a jejich podací nálepka vypadala stejně, jen před názvem podací pošty bylo uvedeno "PS". Proto se těmto zásilkám říkalo psi. V době před rokem 1989 s nimi nebyla žádná legrace, protože ve vlakových poštách pracovalo mnoho politicky nespolehlivých občanů, které jinde nechtěli zaměstnat. Pokud byl někdo takový zelenáč a tento pytel omylem otevřel, byly z toho velké nepříjemnosti a nežádoucí pozornost bezpečnosti a vojenské kontrarozvědky. O dotyčném provinilci se pak dlouho říkalo že "píchnul psa". 
   
  Na fotografii můžete vidět, jak kartista vestoje zapisuje do přepravního dokladu právě PS-zásilky, které má na stole a na podlaze. Vypomáhá tak vedoucímu vlakové pošty, který vsedě na svém místě kartuje další zásilky.
   
  Po dlouhé době se mi podařilo sehnat všechny komponenty potřebné k výrobě tohoto exponátu. Poprvé bude představen na výstavě v Sedlčanech ve dnech 27. - 28. září 2014.
 
 • 1. 8. 2014 Cesta do západních Čech od 16.7. do 21.7. byla velmi užitečná a zábavná. Jejím vyvrcholením byla výstava v Bezdružicích. Získal jsem nejen cenné kontakty, ale také zajímavé fotografie a dokumenty. Ale tomu předcházel nejen rozhovor v plzeňském Českém rozhlase, ale také následná schůzka s pamětníky plzeňských vlakových pošt. V diktafonu mám téměř tři hodiny záznamu. Mimo jiné jsem se dozvěděl, jak to bylo se služebními zbraněmi ve vlakových poštách, jak se stalo, že v Plzni jezdily v ambulantních poštách ženy a jaké to bylo začínat v padesátých letech na bratislavských vlakových poštách. To vše se dříve nebo později objeví v časopise Čsl. vlakové pošta. Archiv vzpomínek na éru vlakové pošty je tak zase o něco bohatší.

 

REZERVAČNÍ SYSTÉM  

REZERVACE PRO ŠKOLNÍ EXKURZE 

BRNO HL. N. , I. NÁSTUPIŠTĚ

22. KVĚTNA 2017, 14:00 - 17:00

 

Kliknutím se přepnete do rezervačního systému.

Rezervaci můžte také provést na vlakovaposta(zavináč)email.cz, nebo telefonicky na 607 154 162.

Vyhledávání

Muzeum vlakové pošty © 2009 Všechna práva vyhrazena.