Celé číslo se ohlédne za obdobím let 1929-1938. Motorizace naší železnice byla v plném proudu, ale na potřeby pošty moc ohledy brány nebyly. Vznikl tak sdružený vůz, kterému se, díky jeho dlouhému názvu, přezdívalo Abeceda. Přívěsné vozy řady CDFlm se vyráběly přesně 10 let. Dále se dozvíte o zásadním sporu mezi poštou a ČSD o silniční dopravu, o tom jak se testovaly první "ještěrky" a jak se pošta snažila ulehčit práci posádkám vlakových pošt. Dočtete se také o výročí úmrtí T.G.Masaryka a s tím související filatelisticky-provozní zajímavostí. Vše je, jako obvykle, doplněno množstvím obrazového, dokumentového a filatelistického materiálu.

Objednávat lze ZDE

Vlakové pošty ukončily svůj provoz v České republice 29.5.1999 a na Slovensku 1.6.1997.

Stránky si kladou za cíl, aby nebylo na práci v ambulantní poště zapomenuto. Také bych byl rád, aby se stránky stály kontaktním místem a fórem všech bývalých vlakařů, ambulantů či vlakováků z celého bývalého Československa. Klikněte zde a  diskutujte o ambulantních poštách.

Uvítám proto jakékoliv informace, dokumenty a snímky, týkající se této problematiky. Pokud jste pracoval u ambulantních pošt, nebo jste měli k ambulantním poštám blízko, pošlete mi prosím fotky z té doby, vaše vzpomínky, nebo tiskopisy jako karta, seznam nebo průkaz příbytku a úbytku, vlaječky, svazovky apod. Naskenujte, ofoťe pošlete na mail vlakovaposta@email.cz.

Stránka se postupně stala také hlavním nástojem vznikajícího Muzea vlakové pošty. Dozvíte se zde o termínech akcí muzea a o dalších novinkách ze světa vlakové pošty.

Petr Študent - majitel sbírek, kurátor výstav a šéfredaktor

O autorovi: V letech 1990 - 1998 pracoval ve vlakových poštách představenstva Ostrava 2. Nyní je fotograf, kameraman a grafik na volné noze a amatérský badatel v oblasti poštovní přepravy. www.studiostudent.cz.

Akce s účastí Muzea vlakové pošty v roce 2017

• 20.-23. května, Brno. Brněnské poštovní jaro. Vozy Postmw (1985) a F (1944). Detaily zde.
  • 3. června, Kořenov. Den dětí na zubačce. Vůz F (1943)
  • 7. června, Kořenov. 100 let lokomotivy 354.7. Vůz F (1943).
  • 1.-2. července, Kořenov. 115 let zubačky. Vůz F (1943)
  • 9. září, Jindřichův Hradec,  Den železnice. Vůz DFú (1909).
  • 23. září, Bohumín. Národní den železnice. Vozy Postmw (1985) a F (1944).

Novinky  na webu

• 3.1.2018: Aktualizována anglická mutace
  • 2.1.2018: V sekci Modeláři přidán model Postw Studénka 1985.
  • 24.9.2017: Založena podstránka s fotoglarií z akcí MVP a partnerů Galerie
  • 23.5.2017: Aktualizován seznam článků časopisu "Čsl. vlaková pošta" v sekci Čtenáři

Muzeum vlakové pošty © 2009 Všechna práva vyhrazena.